Masz wrażenie, że Twoja wydajność w pracy spada? Coraz trudniej jest Ci się skoncentrować na wykonywaniu jednej czynności? Poznaj kilka prostych sposobów, dzięki którym poprawisz zdolność skupienia się. Zacznij wdrażać je już teraz – szybko zauważysz widoczną poprawę w codziennym funkcjonowaniu. Koncentracja to zdolność skupienia uwagi na konkretnej czynności lub zadaniu. Nie zawsze jednak udaje się ją utrzymać. Wystarczy jednak wdrożyć kilka prostych sposobów, dzięki którym można ją ulepszyć.

Ćwiczenia relaksacyjne

Zastanawiasz się, jak poprawić koncentrację? Jeżeli przyczyną jest m.in. silne zmęczenie i stres, warto postawić na ćwiczenia relaksacyjne. Doskonale sprawdza się np. joga, medytacja, bieg czy szybki spacer.

Ćwiczenia na koncentrację

Chcąc poprawić zdolność do skupienia uwagi, warto wykonywać specjalne ćwiczenia na koncentrację.

  • Masz 60 sekund na zapamiętanie grupy dowolnych wyrazów. Następnie powtórz je.
  • Postaraj się zapisać swoje nazwisko od tyłu – w jak najkrótszym czasie.
  • Narysuj znak nieskończoności najpierw jedną ręką, potem drugą, a na koniec obiema splecionymi dłońmi.

Tego typu ćwiczenia należy wykonywać codziennie – szczególnie przed przystąpieniem do realizacji ważnej czynności.

Znajdź czas na przerwę

Niezależnie od tego, czy problemy z koncentracją pojawiają się podczas wykonywania codziennych obowiązków, w trakcie pracy czy nauki, musisz znaleźć czas na przerwę. Jeśli pracujesz na pełnych obrotach, Twój mózg pracuje równie intensywnie. W pewnym momencie nie będzie w stanie przetwarzać informacji, co odbije się niekorzystnie na efektywności. Zatem jak poprawić koncentrację? Mózg potrzebuje choćby chwilowego odpoczynku. Poświęć ten czas na pełen relaks, dzięki czemu swoje obowiązki będziesz wykonywać z większą wydajnością. Najlepszym rozwiązaniem będzie spacer na świeżym powietrzu – niedotleniony umysł ma problem z pełnym skupieniem.

Nawadniaj organizm

Jeżeli trudnościom w koncentracji towarzyszy np. ból głowy, pora na nawodnienie organizmu. Są to bowiem sygnały mogące świadczyć o znacznym ubytku wody – stanowiącym nawet ok. 10% masy ciała. Chcąc przywrócić równowagę wodno-elektrolitową, sięgnij po elektrolity do picia. Dostępne w formie tabletek musujących, np. Oryal nawadniają organizm oraz uzupełniają ilość potasu2 , sodu3 , magnezu1 , wapnia4 i chlorków3 . Są to substancje, które wspierają pracę mózgu.

Opracuj plan dnia

Jeśli wydajność z godziny na godzinę spada, warto opracować plan dnia. Zacznij od ustalenia priorytetów – najbardziej wymagające zadania wykonuj z samego rana. Wtedy koncentracja uwagi jest największa. Większość kłopotów ze skupieniem uwagi można wyeliminować prostymi sposobami. Jeżeli jednak problem leży głębiej, może wymagać porady specjalisty. 1 Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni oraz utrzymaniu równowagi elektrolitowej. Przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia zmęczenia. 2 Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w tym serca, utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. 3 Chlorki wspierają proces trawienia, biorą udział w tworzeniu kwasu solnego w żołądku. Sód wraz z chlorkiem, to najbardziej aktywne osmotycznie składniki płynu międzykomórkowego. 4 Wapń przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni, procesów przekazywania impulsów nerwowych, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, prawidłowego krzepnięcia krwi oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych.