Mózg nie lubi rutyny, dlatego warto go wciąż stymulować, dostarczając nowych bodźców. Sprawdź, jakie ćwiczenia pomogą Ci rozwinąć sprawność umysłową i utrzymać mózg w jak najlepszej kondycji.

Rutyna sprzyja starzeniu się mózgu

Rutyna i ciągłe powtarzanie tych samych czynności mogą przyspieszyć starzenie się mózgu. Uchronić Cię przed tym mogą odpowiednie ćwiczenia oraz dostarczanie mózgowi nowych, pozytywnych bodźców.

Ćwiczenia na mózg są naprawdę proste i… zaskakujące! Jednak nie będą skuteczne, jeśli nie będziesz ich wykonywać systematycznie. Aby trening mózgu był efektywny, musisz go też zróżnicować. Jak więc stymulować pracę mózgu?

Ćwiczenia stymulujące pracę mózgu

Nowe wyzwania to najlepsza „dieta” dla mózgu! Aby poprawić pamięć i koncentrację, ćwiczenia na mózg warto wykonywać każdego dnia. Przekonaj się, że to czysta przyjemność, a nie przykry obowiązek. Zresztą większość z tych ćwiczeń na pewno znasz z czasów dzieciństwa.

1. Gry planszowe
Na szczęście wróciły do łask i grają w nie zarówno dzieci, jak i dorośli. Obecnie masz do wyboru dużo nowych i ciekawych gier. Co dają planszówki? Pobudzają obie półkule mózgowe, poprawiają zdolność koncentracji, rozwijają logiczne myślenie oraz kreatywność, a także uczą planowania i strategii. Dodatkowy atut? Gry planszowe pozwalają spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

2. Krzyżówki, sudoku, łamigłówki, puzzle
Być może krzyżówki są staromodne, ale skuteczne. To doskonały trening pamięci i dobre ćwiczenie na koncentrację. Możesz je wykonywać np. w drodze do pracy, na papierze lub smartfonie. Tak samo jak sudoku, rebusy i łamigłówki. Z kolei układając puzzle ćwiczysz skupienie uwagi.

3. Kinezjologia
Kinezjologia1 to nauka dotycząca mechanizmu ruchu ciała człowieka oraz jego wpływu na kondycję mózgu. Ćwiczenia usprawniające pracę mózgu opracowane przez Paula E. Dennisona to metoda terapeutyczna, która bazuje na wykonywaniu zestawu ćwiczeń ruchowych, aby pobudzić jednocześnie obie półkule mózgowe. Przykład? Wykonywanie ruchów naprzemiennych. Warto spróbować! Możesz np. co jakiś czas pisać bądź myć zęby drugą ręką.

4. Czytanie książek i rysowanie
Warto też sięgać regularnie po książki, gdyż czytanie pobudza mózg do pracy. Zwłaszcza dotyczy to lektur z gatunku non fiction. Poza tym czytanie poprawia zdolność koncentracji i skupienia uwagi, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię i kreatywność. Podobnie działają kolorowanki dla dorosłych i rysowanie.

5. Aktywność fizyczna
Jednym ze sposobów na sprawną pracę mózgu jest aktywność fizyczna! Stymuluje ona obie półkule mózgu do pracy. Jeśli nie lubisz ćwiczyć, zapisz się na naukę tańca. Możesz też wybrać się na rower, rolki czy ściankę wspinaczkową.


1 W. Petryński, 2019, Zarys kinezjologii. Ujęcie systemowo-teoretyczne.