Upowszechnienie się Internetu i wyposażonych w niego smartfonów sprawiło, że jednym z najpoważniejszych i najczęściej spotykanych problemów stało się przebodźcowanie. Codziennie wchłaniamy dziesiątki gigabajtów danych, co męczy, stresuje i powoduje coraz większe problemy z koncentracją. W rezultacie nie jesteśmy w stanie sprawnie i efektywnie pracować ani przyswajać wiedzy… Jak poprawić koncentrację, by szybciej się uczyć i skuteczniej wykonywać zawodowe obowiązki? Oto 5 skutecznych trików, które mogą ci w tym pomóc.

1. Wyłącz telefon

Smartfony są dziś najpopularniejszym i najbardziej uzależniającym gadżetem życia codziennego. Jeśli więc chcesz pozbyć się z otoczenia czynników rozpraszających, wyłącz telefon. Albo przynajmniej wycisz te funkcje, które w danej chwil nie są Ci potrzebne, takie jak powiadomienia z mediów społecznościowych czy gry.

To ważny pierwszy krok w walce o lepsze skupienie uwagi. Bez ciągłych powiadomień i przeglądania Instagrama czy Facebooka będzie Ci dużo łatwiej skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne.

Jak zadbać o mózg w dobie nowych technologii?

2. Słuchaj odpowiedniej muzyki

Przygotowujesz się do egzaminu? Pracujesz nad ważnym projektem w pracy? Problemy z koncentracją może przezwyciężyć dobrze dobrana muzyka w tle. Nie musi być to wcale muzyka klasyczna.

W skupieniu uwagi pomoże Ci każda harmonijna muzyka, pod warunkiem, że nie będzie zawierała słów. Utwory instrumentalne mogą oczywiście wywodzić się z muzyki klasycznej, zwłaszcza, jeśli lubisz ten gatunek. Jednak mogą być to również soundtracki filmowe, instrumentalne wersje znanych hitów czy popularne ostatnio playlisty lo-fi.

3. Trenuj mindfulness

Ważne są również ćwiczenia na koncentrację. Najbardziej pomagają te, które jednocześnie pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Warto wypróbować technikę mindfulness, czyli zbiór prostych ćwiczeń ułatwiających skupienie uwagi na chwili obecnej (czyli bycie obecnym tu i teraz).

W ramach praktyki mindfulness możesz wykonać krótką medytację czy uważnie obserwować otaczające Cię przedmioty. Warto zgłębić ten temat i przetestować go na sobie.

4. Zrób przerwę na ruch

Od wielu godzin pracujesz w tej samej pozycji? Nic dziwnego, że ogarniają Cię senność i zmęczenie. By się ich pozbyć, zrób sobie krótką przerwę na odrobinę ruchu. Idealny w takiej sytuacji byłby spacer, ale jeśli nie masz możliwości wyrwać się z biura choćby na chwilkę, wykonaj krótki zestaw ćwiczeń rozciągających. Po takiej przerwie z pewnością odzyskasz zdolność koncentracji.

5. Sięgnij po elektrolity

Gdy dopadają Cię problemy z koncentracją wynikające ze znużenia, pomocne mogą się okazać elektrolity. Obniżony poziom elektrolitów, takich jak magnez, uniemożliwia sprawną i wydajną pracę mózgu. Warto więc mieć wtedy pod ręką preparaty rozpuszczalne w wodzie zawierające elektrolity, by szybko uporać się z kryzysem formy intelektualnej i wejść na swój normalny poziom umysłowej wydajności.