Elektrolity – a więc m.in. sód, potas, magnez, wapń oraz chlorki – są wodnymi roztworami jonów, które mają dodatni lub ujemny ładunek elektryczny. Są niezbędne do życia, ponieważ odgrywają kluczową rolę w procesach biochemicznych zachodzących w Twoim organizmie. Dzięki nim możliwe jest przewodzenie impulsów elektrycznych przez całe ciało. To one wspierają pracę wszystkich najważniejszych układów Twojego ciała. Nawet niewielkie zakłócenie równowagi elektrolitowej może niekorzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Właściwy poziom elektrolitów sprzyja zachowaniu równowagi (homeostazy) organizmu2, 3, 4, 5 . W takich sytuacjach jesteśmy mniej podatni na zmęczenie, problemy z koncentracją lub pamięcią. Należy pamiętać, że w niektórych sytuacjach dochodzi do zwiększonej utraty elektrolitów, np. z potem w gorące dni lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego, pracy w niesprzyjającym środowisku (np. w wysokiej temperaturze). W takich sytuacjach warto rozważyć dodatkową suplementację elektrolitów. Należy dbać o to, aby codzienna dieta była bogata w makro- i mikroelementy, które stanowią ich źródło. To elektrolity:

  • wspierają pracę Twojego mózgu – wspomagając pamięć, koncentrację i zapobiegają uczuciu zmęczenia oraz senności 3, 4, 5 ,
  • wspierają pracę Twoich mięśni– zapewniając Ci większą precyzję ruchu, wspomagają pracę Twojego serca – to one zapewniają prawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych niezbędnych do prawidłowej pracy najważniejszego mięśnia w Twoim organizmie 3, 4, 5 ,
  • pozwalają utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia – ciało człowieka składa się przeciętnie w 50-60% z wody, a elektrolity są odpowiedzialne za jej transport przez błony komórkowe,
  • umożliwiają zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie 4 ,
  • biorą udział w wielu procesach metabolicznych 2, 3, 4, 5 .

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zadbać o to, by dostarczać organizmowi ich odpowiednią ilość, np. poprzez zrównoważoną dietę lub dodatkową suplementację. 

2 Chlorki wspierają proces trawienia, biorą udział w tworzeniu kwasu solnego w żołądku. 

3 Wapń przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni, procesów przekazywania impulsów nerwowych, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, prawidłowego krzepnięcia krwi oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych. 

4 Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni oraz utrzymaniu równowagi elektrolitowej. Przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia zmęczenia. 

5 Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w tym serca, utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.