Elektrolity, z chemicznego punktu widzenia, są wodnymi roztworami jonów, a więc atomów pierwiastków, które posiadają ładunek elektryczny. Są zdolne do przewodzenia prądu, co jest niezwykle ważne dla prawidłowej pracy Twojego ciała. Dlaczego? Ponieważ impulsy elektryczne przewodzone między komórkami nerwowymi to podstawowy sposób komunikacji Twojego organizmu. Gdy poziom elektrolitów jest niewłaściwy (pojawia się ich niedobór lub nadmiar) – dochodzi do zaburzenia przekazywania impulsów nerwowych, co ma poważne skutki dla Twojego zdrowia. Elektrolity wpływają na m.in.:

  • układ nerwowy, a zwłaszcza mózg;
  • układ mięśniowy – warunkują prawidłowe funkcje mięśni (np. kurczenie się i rozkurczanie mięśni gładkich, poprzecznie prążkowanych, w tym także mięśnia serca).

Do najważniejszych dla prawidłowej pracy Twojego organizmu elektrolitów zaliczamy m.in.:

  • sód – to najbardziej aktywny osmotycznie składnik płynu międzykomórkowego, jest głównym kationem, który bierze udział w regulacji nawodnienia organizmu,
  • chlorki – to aniony licznie obecne w organizmie, są istotne w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej, wspomagają produkcję kwasu solnego w żołądku2 ,
  • wapń – bierze udział w regulacji procesu przewodzenia impulsów elektrycznych w neuronach3 ,
  • magnez – kluczowy z punktu widzenia prawidłowej pracy układu nerwowego, mięśni, a także procesów metabolicznych4 ,
  • potas – jest istotny m.in. w procesie utrzymania ciśnienia krwi na właściwym poziomie oraz wspomaga pracę serca i mięśni5 .

Zapewnij sobie właściwy poziom elektrolitów – nawadniaj swój organizm. 

2 Chlorki wspierają proces trawienia, biorą udział w tworzeniu kwasu solnego w żołądku. 

3 Wapń przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni, procesów przekazywania impulsów nerwowych, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, prawidłowego krzepnięcia krwi oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych. 

4 Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni oraz utrzymaniu równowagi elektrolitowej. Przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia zmęczenia. 

5 Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w tym serca, utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.