Dowiedz się, kiedy może dojść do obniżenia poziomu elektrolitów i jak sobie z tym skutecznie poradzić.

1. Po intensywnych treningach

W trakcie ćwiczeń na siłowni czy joggingu organizm traci nie tylko wodę, ale także cenne elektrolity. Ich obniżony poziom może się utrzymywać zwłaszcza wtedy, gdy twoja dieta nie jest dobrze zbilansowana lub odpowiednio dopasowana do intensywnego wysiłku fizycznego. Właśnie dlatego zarówno przed treningiem, jak i po nim, warto uzupełniać poziom elektrolitów. Pamiętaj, że zwykła woda może nie wystarczyć, aby zadbać o ich właściwy poziom. Warto sięgnąć dodatkowo po elektrolity do rozpuszczenia w wodzie.

2. W trakcie wysiłku intelektualnego

Twój organizm intensywnie pracując potrzebuje nie tylko energii, ale również prawidłowego nawodnienia, a elektrolity takie jak sód czy potas wpływają na przekaźnictwo nerwowe. Zwłaszcza, gdy pracując intensywnie nad projektem czy w trakcie nauki zapominasz o regularnych i dobrze zbilansowanych posiłkach, a zastępujesz je batonikami i hektolitrami kawy. Może wtedy dojść do obniżenia poziomu magnezu, przez co możesz odczuwać większe zmęczenie czy znużenie. Mogą pojawić się też problemy z koncentracją, bo magnez przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

3. Podczas upałów

Najszybciej cenne elektrolity tracisz wraz z potem.. Dlatego w gorące dni zadbaj o efektywne nawodnienie. Warto sięgnąć po elektrolity rozpuszczalne w wodzie.  Podczas upałów szczególnie istotne jest uzupełnienie poziomu sodu, którego twój organizm traci najwięcej.

4. Po imprezie

Alkohol i duża ilość ruchu może przyczynić się do większego zapotrzebowania na płyny. Jeśli czujesz wzmożone pragnienie, to znak, że potrzebujesz szybko i efektywnie uzupełnić wodę. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po rozpuszczone w niej elektrolity.

5. Na diecie

Jeśli jesteś na diecie eliminacyjnej albo czujesz, że twoja dieta jest źle zbilansowana, może okazać się, że nie dostarczasz sobie odpowiedniej ilości ważnych minerałów. To może prowadzić do obniżenia poziomu elektrolitów, takich jak magnez, potas, wapń. Właśnie dlatego, jeśli czujesz większe zmęczenie niż zazwyczaj, brak energii czy senność, włącz do swojej diety elektrolity.


Bibliografia:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3293068/
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73823,wapn
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-998/magnesium