Elektrolity są niezbędne do życia. To one odpowiadają za prawidłowy przebieg różnych procesów w Twoim organizmie, a przede wszystkim – za przewodzenie impulsów elektrycznych przez neurony, czyli komunikację nerwową. Prawidłowa ilość elektrolitów oraz wody wpływa korzystnie na prawidłową pracę Twojego mózgu, mięśni oraz innych organów, a Ty cieszysz się dobrym samopoczuciem i nie zmagasz się z problemami wywołanymi przez niewystarczające nawodnienie 1, 2, 3, 4 .Czy wiesz, że…

  • Elektrolity usprawniają przyswajanie wody w organizmie

Bez wody nie ma życia. To ona stanowi ok. 50-60% masy Twojego organizmu i odpowiada m.in. za dostarczanie składników odżywczych do każdej komórki ciała oraz bierze istotny udział w procesie utrzymania jego prawidłowej temperatury. Aby mogła zostać prawidłowo przyswojona i rozprowadzona w organizmie, potrzebujesz elektrolitów, m.in. sodu. To jony sodu są „wychwytywane” w jelitach przez specjalne białkowe nośniki i przenikają do sąsiednich tkanek, „zasysając” ze sobą wodę.

  • Gdy odczuwasz pragnienie, Twój organizm jest już odwodniony

Kiedy i jak nawodnić organizm? Wbrew pozorom – wody potrzebujesz nie dopiero wówczas, gdy poczujesz się spragniony. Jeśli już odczuwasz suchość w ustach lub zauważysz, że Twój mocz zmienił kolor na ciemniejszy – jest to opóźniona reakcja Twojego organizmu na utratę wody i elektrolitów. Aby szybko zapewnić sobie prawidłowe nawodnienie – sięgnij po elektrolity rozpuszczone w wodzie.

  • Na uczucie zmęczenia i osłabienia mogą mieć wpływ niedobory niektórych elektrolitów

Zastanawiasz się, co może wpłynąć na poprawę koncentracji, zapamiętywania? Ważną rolę odgrywają niektóre elektrolity, takie jak magnez. Magnez przyczynia się do zmniejszenia uczucia osłabienia i zmęczenia, a także do wzrostu wydajności energetycznej, a ponadto wpływa na zachowanie sprawności funkcji poznawczych oraz prawidłowość pracy układu nerwowego3 .

  • Sposób na dobry sen?

Niekiedy może towarzyszyć Ci uczucie zmęczenia, jednocześnie trudno jest Ci się dobrze wyspać. Jedną z przyczyn takich problemów może być niedobór elektrolitów w Twoim organizmie. Niektóre z nich, np. potas i sód, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, co może pomóc Ci poprawić jakość snu 2, 3, 4 .

  • Elektrolity mają słony posmak

Elektrolity są wydalane wraz z Twoim potem, a także innymi płynami ustrojowymi. To właśnie one nadają im słonawy posmak. 


1 Chlorki wspierają proces trawienia, biorą udział w tworzeniu kwasu solnego w żołądku. 
2 Wapń przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni, procesów przekazywania impulsów nerwowych, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, prawidłowego krzepnięcia krwi oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych. 
3 Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni oraz utrzymaniu równowagi elektrolitowej. Przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia zmęczenia. 
4 Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w tym serca, utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.