Brakuje Ci energii, w ciągu dnia opadasz z sił i szybko się męczysz? Sprawdź, jak szybko pozbyć się uczucia znużenia.

1. Wzmocnij nawodnienie organizmu

To właśnie nieprawidłowe nawodnienie może powodować, że jesteś całkowicie bez energii. Aby zapewnić sobie jego właściwy poziom, pij minimum 2 litry wody dziennie. Gdy Twój organizm działa na zwiększonych obrotach, na przykład gdy intensywnie ćwiczysz, uczysz się czy pracujesz, zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Organizm łatwiej traci wtedy cenne elektrolity. A czym uzupełnić elektrolity? Pomogą Ci w tym napoje izotoniczne, soki warzywne i owocowe oraz elektrolity w tabletkach musujących.

2. Zmniejsz ilość cukrów prostych w diecie

Czyli białego pieczywa, ryżu, makaronu oraz wszelkich gotowych produktów, głównie ciastek i batoników. Powodują one nagłe skoki poziomu cukru we krwi, przez co szybko dodają energii, ale równie szybko jej poziom spada. Jeśli stanowią dużą część Twojej diety, fundujesz organizmowi energetyczną huśtawkę. W konsekwencji przez większą część dnia odczuwasz zmęczenie. Węglowodany proste zastąp złożonymi, które uwalniają energię stopniowo. Ważna jest też odpowiednia ilość tłuszczów oraz białka.

3. Zadbaj o uzupełnienie magnezu

To jeden z niezwykle ważnych dla Twojego organizmu pierwiastków, który wpływa na prawidłowy metabolizm energetyczny, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Gdy masz jego obniżony poziom w organizmie, możesz częściej odczuwać zmęczenie, mieć problemy z koncentracją, gorzej zapamiętywać. Obniżenie poziomu magnezu może być spowodowane nieprawidłowym nawodnieniem, przegrzaniem organizmu, zbyt dużymi ilościami kawy lub nieprawidłową, źle zbilansowaną dietą. Jego poziom możesz podnieść, włączając do diety kaszę gryczaną, kakao, pestki dyni, wody mineralizowane z dużą zawartością tego pierwiastka albo elektrolity do picia.

4. Zapewnij sobie energetyczną drzemkę

Nawet jeśli masz za sobą nieprzespaną noc z powodu angażującego projektu w pracy czy nauki do egzaminu, możesz wykorzystać szybki sposób na przypływ energii. Idealnie sprawdza się po treningach, dlatego stosują go również znani sportowcy. Gdy odczuwasz senność i zmęczenie nie do powstrzymania, napij się espresso i utnij 15-20 minutową drzemkę. Kofeina potrzebuje mniej więcej tyle czasu, aby zacząć działać. W ten sposób delikatnie zregenerujesz organizm i jednocześnie pobudzisz go do działania.

5. Poświęć czas na sport

Nie chodzi o bieganie w maratonach czy intensywne treningi na siłowni. Nawet kilkunastominutowy spacer, połączony z lekkim rozciąganiem czy joga pozwolą Ci szybko pobudzić krążenie i dzięki temu lepiej dotlenić i odżywić wszystkie organy, w tym mózg. Dlatego każdego dnia postaraj się poświęcić trochę czasu na ruch, nawet ten mało dynamiczny.


Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3293068/