Trening mózgu to nic innego jak ćwiczenie pamięci i koncentracji. Intensywne treningi umysłowe poprawiają pracę intelektu: pamięć, koncentrację i umiejętność logicznego myślenia. Jak zatem trenować mózg? Poznaj pięć gier logicznych, które pomogą zachować sprawność umysłową.

Dlaczego warto ćwiczyć mózg?

Sprawność umysłowa – podobnie jak kondycja fizyczna – wymaga ciągłego trenowania. Pobudzany do ciągłej pracy mózg funkcjonuje na co dzień znacznie wydajniej. Pierwsze efekty takiego treningu można zobaczyć już po tygodniu regularnych ćwiczeń.

Trening mózgu pozwala poprawić pamięć, koncentrację i refleks. Jakie są najlepsze sposoby na ćwiczenie mózgu? To m.in. łamigłówki, różne aplikacje mobilne czy nauka języków obcych. Sprawdź 5 gier logicznych, które pomogą poprawić pamięć i koncentrację.

Gry logiczne poprawiające pamięć

1. Sudoku
Regularne rozwiązywanie sudoku czy mahjnoga to doskonały trening mózgu. Rozwiązując je – a także inne łamigłówki – pobudzasz i angażujesz mózg do pracy i wysiłku. Dzięki temu można poprawić koncentrację, gdyż takie ćwiczenia umysłowe wymagają skupienia. Będą też świetną rozgrzewką.

2. Szachy
Nie bez powodu nazywane są królewską grą. Pobudzają mózg do pracy, uczą logicznego, abstrakcyjnego i taktycznego myślenia, poprawiają pamięć i koncentrację. Uczą też jak walczyć ze stresem, podejmować trudne, ale trafne decyzje, a także efektywnie zarządzać czasem.

3. Krzyżówki
Rozwiązywanie krzyżówek i rebusów dobrze wpływa na funkcjonowanie mózgu. Krzyżówki pobudzają do pracy synapsy mózgowe i zwiększają ich neuroplastyczność. Podobnie jak sudoku są one znakomitą gimnastyką dla mózgu. Wykazano, że regularne rozwiązywanie krzyżówek pomaga odmłodzić mózg aż o dekadę.

4. Gry logiczno-zręcznościowe
Osoby lubiące gry zręcznościowe mają wyższe zdolności poznawcze, mózg zaczyna działać szybciej i lepiej. Poprawiają zdolność logicznego myślenia, ale także refleks. Szybkość działania jest często równie ważna, co logika.

5. Gry planszowe
Zarówno gry karciane, planszowe, jak i komputerowe pobudzają do myślenia i rozwijają umysł. Pomagają ćwiczyć koncentrację, spostrzegawczość, pamięć i logiczne myślenie. Pozwalają też nabyć nowych cennych umiejętności – przewidywania, myślenia strategicznego i kreatywnego. Jakie gry są godne polecenia? Gry strategiczne, gry fabularne typu RPG, domino, układanie kostki Rubika, Scrabble, a także gry logiczne na urządzeniach mobilnych.

Wszystkie gry – tradycyjne czy elektroniczne – łączą naukę z zabawą, wpływając na działanie mózgu i rozwój umysłu. Warto zatem w tak efektywny sposób z nich korzystać na co dzień.