Koncentracja wpływa na efektywność naszej pracy i nauki. Dlatego warto o nią dbać codziennie. Sprawdź, jakie ćwiczenia na koncentrację będą pomocne. Wykonuj je regularnie, a osiągniesz swój cel.

Od czego zacząć?

Ćwiczenia poprawiające koncentrację nie są trudne, ale trzeba je wykonywać regularnie, aby przyniosły oczekiwany efekt. Najlepiej zacząć od 10-15 minut dziennie, by z czasem wydłużyć je do 30 minut.

Zadbaj o to, aby żadne czynniki zewnętrzne nie rozpraszały twojej uwagi. Wycisz telefon, wyłącz laptopa, usiądź wygodnie przy biurku. Zacznij od głębokiego oddychania i skup na nim całą swoją uwagę. Zamknij oczy i postaraj się jak najbardziej zrelaksować. Wykonuj wdech nosem i wydech ustami. Postaraj się też, aby każda kolejna seria ćwiczeń oddechowych trwała trochę dłużej od poprzedniej.

Ćwiczenia na mózg – które warto znać?

Ćwiczenia na koncentrację, które warto wcielić w życie

1. Wizualizacja
Bardzo pomocna w poprawie koncentracji jest umiejętność wizualizacji. Zamknij oczy i wyobraź sobie wybrany przedmiot. Cały czas zachowuj go w pamięci. Możesz też spróbować wizualizować pracę serca podczas spokojnego oddychania. Skupiaj się na tym i nie pozwól, aby myśli zaczęły Ci uciekać. Co to znaczy? Nie planuj, co musisz kupić w sklepie lub jakie obowiązki domowe Cię dzisiaj czekają.

2. Gra Memory
Zasady gry są przejrzyste i proste, dlatego chętnie grają w nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Grę można pobrać na telefon w formie aplikacji, ale lepiej kupić jej karcianą wersję. Memory polega na dobieraniu tych samych obrazków na zasadzie par. Odkryj dwie karty. Jeśli są takie same, zgarnij je do siebie. Jeśli nie, zapamiętaj jaka karta została odsłonięta, by sparować ją z inną kartą w kolejnej rundzie.

3. Gry, puzzle, łamigłówki1
Świetna zabawa, a zarazem trening mózgu i koncentracji. Wszelkie łamigłówki oraz gry planszowe, karciane, warcaby czy szachy to również dobre ćwiczenie na koncentrację dla każdego. Dodatkowo pobudzają wyobraźnię i pozytywnie wpływają na koordynację wzrokowo-ruchową.

4. Labirynty i odnajdywanie różnic na obrazkach
Tę zabawę na pewno pamiętasz z czasów dzieciństwa! Odnajdywanie drogi w labiryncie czy wyszukiwanie różnic na dwóch podobnych obrazkach to doskonałe ćwiczenia na koncentrację. Gotowe wzory znajdziesz w Internecie – lepiej je wydrukować niż patrzeć w ekran monitora.

5. Wykreślanka
To ćwiczenie polega na wykreśleniu słów ukrytych w diagramie i odczytaniu hasła z pozostałych liter.

6. Puzzle
Zacznij od nieskomplikowanych obrazków. Zbyt szczegółowe puzzle mogą Cię zniechęcić do ich układania. Jednak stopniowo zwiększaj poziom trudności, aby zmusić mózg do intensywniejszej pracy.


1K. Odelska, 2020, Ćwiczenia na koncentrację – jak poprawić koncentrację u dziecka?https://www.mjakmama24.pl/edukacja/problemy-ucznia/cwiczenia-na-koncentracje-jak-poprawic-koncentracje-u-dziecka-aa-C9K1-QJKf-RKmk.html