Właściwe nawodnienie organizmu oznacza również prawidłowy poziom elektrolitów. Jego utrzymanie jest bardzo istotne dla zachowania prawidłowej pracy mózgu oraz jakości procesów poznawczych1 . Nawet niewielkie deficyty wody w organizmie mogą powodować problemy z koncentracją, pamięcią krótkotrwałą, uczucie rozdrażnienia czy przewlekłe zmęczenie. Dobre nawodnienie organizmu przekłada się przede wszystkim na efektywną i niezakłóconą pracę układu nerwowego. Dzieje się tak dlatego, że elektrolity – a zwłaszcza sód oraz potas – wspomagają proces przewodnictwa impulsów elektrycznych w neuronach1 . Oznacza to, że prawidłowe nawodnienie:

  • usprawnia proces wymiany informacji między komórkami nerwowymi – generowany przy ich udziale prąd umożliwia właściwe działanie mózgu i innych elementów układu nerwowego,
  • pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu koncentracji oraz prawidłową realizację procesów poznawczych – nawodniony mózg lepiej radzi sobie z przetwarzaniem informacji.

Jeśli odczuwasz zmęczenie, problemy z koncentracją, zauważasz, że gorzej radzisz sobie z nauką – w pierwszej kolejności zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu. Jak uzupełnić elektrolity? Przyjmuj właściwe ilości płynów i zatroszcz się o zdrową dietę. 

1 Potas, magnez i wapń wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni, w tym serca.