Nie tylko dobrze zbilansowana dieta, ale również prawidłowe nawodnienie sprawia, że zachowujesz sprawność umysłową i po prostu dobrze się czujesz. Dowiedz się jak prawidłowo nawodnić organizm. Zgodnie z normami żywienia opracowanymi dla populacji Polski, dzienne zapotrzebowanie na płyny osób dorosłych uzależnione jest od płci. Wynosi odpowiednio:

  • dla kobiet – 2 l
  • dla mężczyzn – 2,5 l.

Ważna jest jednak nie tylko odpowiednia ilość płynów, ale sposób ich dostarczania. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, dzięki którym zapewnisz organizmowi podaż płynów na właściwym poziomie.

1. Dostarczaj płyny porcjami

Nie chodzi o to, aby 2,5 l płynów wypić na raz. Tę porcję należy rozłożyć na cały dzień, wypijając np. 8 szklanek w ciągu doby.

2. Nie czekaj aż poczujesz pragnienie

Z dostarczaniem płynów nie można czekać do momentu, w którym pojawia się pragnienie. Jeśli czujesz, że chce Ci się pić, organizm wysyła pierwsze sygnały wskazujące na niedostateczną ilością płynów. Dlatego ważne jest, aby płyny dostarczać co kilka godzin – nawet wtedy, gdy nie odczuwasz pragnienia.

3. Wypijaj przede wszystkim wodę mineralną

Woda jest jednym z najlepszych źródeł płynów. Zapewnia optymalne nawodnienie organizmu i szybko gasi pragnienie. Eksperci polecają przede wszystkim wodę mineralną. Zawiera ona nie tylko wapń czy magnez, ale również spore ilości cennych wodorowęglanów.

4. Sięgnij nie tylko po wodę

Sama woda może nie wystarczyć, aby zapewnić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie – szczególnie, jeśli pracujesz fizycznie, intensywnie trenujesz czy wykonujesz wzmożoną pracę umysłową lub gdy w Twojej diecie jest za mało elektrolitów. Pamiętaj, aby w okresie intensywnego wysiłku zadbać o uzupełnienie płynów i elektrolitów. Pomogą w tym m.in. rozpuszczone w wodzie elektrolity w formie tabletek musujących Oryal.

5. Dopasuj zapotrzebowanie na płyny w zależności od stylu życia

Chociaż rekomendacje ekspertów zalecają wypijanie 2-2,5 l płynów dziennie, w zapotrzebowaniu należy uwzględnić prowadzony przez siebie styl życia. Ilość traconych płynów zależy m.in. od:

  • intensywności i czasu trwania wysiłku fizycznego,
  • temperatury i wilgotności otoczenia,
  • wzrostu i masy ciała.

Sprawą oczywistą jest, że osoby intensywnie trenujące powinny dostarczać znacznie większą ilość wody i elektrolitów w porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, zapewnisz organizmowi prawidłowe nawodnienie i zminimalizujesz ryzyko nieprzyjemnych skutków obniżania zawartości elektrolitów.