Masz problem z przyswajaniem informacji? Zdarza Ci się zapominać o ważnych sprawach?. Dowiedz się, jak poprawić pamięć – sprawdzone sposoby prezentujemy poniżej. Zacznij stosować je choćby od dziś, aby zauważyć pozytywne efekty. Wiek jest jednym z tych czynników, które wpływają na gorsze zapamiętywanie. Aby jednak nie dopuścić do poważnych problemów z pamięcią, warto ją stymulować. Wprowadzenie poniższych wskazówek w codzienne życie szybko przyniesie wyraźną poprawę w funkcjonowaniu mózgu.

Zdrowa dieta to podstawa

Mózg musi być dobrze odżywiony, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak poprawić pamięć, naucz się właściwie komponować posiłki. W codziennym menu nie może zabraknąć takich produktów jak np. owoce, warzywa, orzechy. Wsparciem będzie także czekolada (najlepiej gorzka) – zawarta w niej glukoza stanowi ważne paliwo dla mózgu.

Postaw na spacery

Problemy z pamięcią mogą być spowodowane słabym dotlenieniem mózgu. Zmniejszona ilość tlenu zaburza jego funkcjonowanie, dlatego gorzej przyswaja i przetwarza informacje. Jeżeli chcesz poprawić pamięć, doceń znaczenie spacerów. Wybierz się do parku lub pobliskiego lasu i oddychaj pełną piersią. Głęboki oddech przeponą dostarczy mózgowi odpowiednią ilość tlenu.

Trenuj umysł

Aby mózg pracował wydajniej, wymaga ciągłego stymulowania. Trening szarych komórek odgrywa istotną rolę – pozwala zwalczyć stagnację umysłową, której przyczyną jest brak aktywności. To szczególnie ważne w dorosłym życiu – już po ukończeniu 35 lat dochodzi do stopniowego spowolnienia pracy mózgu. Zastanawiasz się, jak poprawić pamięć? Możesz:

  • rozwiązywać krzyżówki, sudoku lub inne łamigłówki
  • grać w skojarzenia
  • wprowadzić zmiany w dotychczasowych nawykach
  • angażować rękę niedominująca.

Wszystkie wyżej wymienione działania stymulują mózg i zmuszają do większego wysiłku. Nawadniaj organizm Chociaż niewystarczające nawodnienie organizmu kojarzy się przede wszystkim z oddawaniem mniejszej ilości moczu zabarwionego na brunatny kolor czy wzmożonym pragnieniem, objawów takiego stanu jest znacznie więcej. Jeśli kłopotom z zapamiętywaniem towarzyszy np. rozdrażnienie, bezsenność czy ból głowy, organizm może potrzebować większej ilości płynów. Utracie wody towarzyszy także utrata elektrolitów, dlatego warto je uzupełniać. Dobrym rozwiązaniem będą elektrolity do picia, np. w formie tabletek musujących Oryal. Dostarczając magnez, potas, sód, wapń4  czy chlorki, wspierasz funkcjonowanie układu nerwowego – w tym mózgu.

Doceń znaczenie odpoczynku

Nie możesz żyć na pełnych obrotach, ponieważ doprowadza to do silnego przemęczenia. Skutek? Tracisz energię, nie masz siły i … pojawia się problem z zapamiętywaniem. Postaw więc na odpoczynek – nie tylko ciała, ale i umysłu. Wypoczęty mózg wykazuje większą zdolność do przyswajania i przetwarzania nowo zdobytych informacji.   Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni oraz utrzymaniu równowagi elektrolitowej. Przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia zmęczenia. Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w tym serca, utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Chlorki wspierają proces trawienia, biorą udział w tworzeniu kwasu solnego w żołądku. Sód wraz z chlorkiem, to najbardziej aktywne osmotycznie składniki płynu międzykomórkowego. Wapń przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni, procesów przekazywania impulsów nerwowych, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, prawidłowego krzepnięcia krwi oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych.