Strona główna > Porady > Elektrolity > Kiedy sama woda nie wystarczy – sygnały, że potrzebujesz elektrolitów

Kiedy sama woda nie wystarczy – sygnały, że potrzebujesz elektrolitów

Utrata znacznej ilości wody i minerałów, niezbędnych dla wielu procesów fizjologicznych, może zaburzyć gospodarkę wodno-elektrolitową. Zachwianie równowagi płynów i elektrolitów wpływa niekorzystnie na zdrowie i ogólne samopoczucie. Dowiedz się,  w jakich okolicznościach sama woda okazuje się niewystarczająca i kiedy elektrolity mogą okazać się dodatkowym wsparciem.

Spis treści

    Gospodarka wodno-elektrolitowa i jej wpływ na twoje zdrowie

    Woda stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka, a jej obecność w organizmie zawsze wiąże się z elektrolitami. Równowaga między wodą a tymi pierwiastkami warunkuje prawidłowe funkcjonowanie komórek, regulację temperatury, metabolizm, przewodnictwo nerwowe, pracę mięśni oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego i pH. Nawet niewielkie zaburzenia tej równowagi mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie wielu układów i narządów1,2.

    Czym są elektrolity?

    Elektrolity to pierwiastki, które w płynach ustrojowych charakteryzują się ładunkiem elektrycznym i umożliwiają przewodzenie impulsów. Ich nadrzędnym zadaniem jest utrzymanie wewnętrznej równowagi organizmu, która jest niezbędna do prawidłowego działania wszystkich układów i narządów. Do najważniejszych elektrolitów zalicza się: sód, potas, magnez, wapń i chlorki1.

    Potas

    Potas jest składnikiem mineralnym, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w prawidłowej pracy mięśni i przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi3. Rekomendowana ilość potasu w codziennej diecie u dorosłych kobiet i mężczyzn wynosi 3500 mg na dobę2.

    Magnez

    Magnez pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia, a także przyczynia się do utrzymania równowagi elektrolitowej. Wpływa na prawidłowy metabolizm energetyczny i funkcjonowanie układu nerwowego. Wspiera także funkcjonowanie mięśni oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych3.

    Zapotrzebowanie na magnez jest zróżnicowane i zależy od wieku oraz płci. Rekomendowana porcja dla dorosłych mężczyzn wynosi 400-420 mg/dobę, a dla kobiety – 310-320 mg/dobę. Kobiety w ciąży powinny go spożywać nieco więcej – 360-400 mg, a w okresie karmienia piersią wystarczy 320-360 mg/dobę2.

    Wapń

    Wapń wspiera prawidłowy metabolizm energetyczny, wpływa na funkcjonowanie mięśni oraz przekazywanie impulsów nerwowych3. Dorośli do 50. roku życia potrzebują 1000 mg wapnia dziennie. Po 50. roku życia kobiety, a po 75. roku życia także mężczyźni powinni zwiększyć spożycie do 1200 mg. W ciąży i podczas karmienia zalecane porcje wynoszą 1000–1300 mg, w zależności od wieku przyszłej mamy2.

    Sód i chlorki

    Sód i chlorki to składniki płynu pozakomórkowego. Wpływają na gospodarkę wodno-elektrolitową i utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie3. Osoby dorosłe powinny spożywać około 1500 mg sodu i 2300 mg chloru dziennie2.

    Czytaj więcej „Czym są elektrolity i jak działają na organizm?”

    W jakich sytuacjach organizm potrzebuje elektrolitów?

    Zapotrzebowanie organizmu na elektrolity, ściśle powiązane z gospodarką wodną, nie jest stałe i może wyraźnie wzrastać w określonych sytuacjach. Wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych ma wpływ na to, ile płynów, a tym samym elektrolitów, tracisz i ile potrzebujesz, aby utrzymać równowagę.Twój organizm może wykazywać zwiększone zapotrzebowanie na elektrolity w sytuacji2:

    Twój organizm może wykazywać zwiększone zapotrzebowanie na elektrolity w sytuacji2:

    • intensywnej aktywności fizycznej (również podczas wykonywania pracy fizycznej),
    • na dużych wysokościach (np. podczas wspinaczki wysokogórskiej),
    • ekspozycji na wysoką temperaturę otoczenia,
    • specyficznej diety (np. dieta bogata w białko zwiększa produkcję moczu, a to wiąże się z większym wydalaniem wody),
    • wpływu niektórych substancji (np. leków moczopędnych, alkoholu czy kawy).

    Dlaczego latem i podczas upałów sama woda może nie wystarczyć?

    Latem, a zwłaszcza podczas upałów, organizm jest narażony na znacznie większą utratę płynów i składników mineralnych niż w innych porach roku. Dzieje się tak głównie za sprawą wzmożonego wydzielania potu, który jest naturalnym mechanizmem chłodzenia ciała. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci. A w czasie upałów zapotrzebowanie rośnie nawet do 4-5 litrów na dobę4.

    Jednak wraz z potem tracisz nie tylko wodę, ale również cenne elektrolity. Dlatego je także trzeba uzupełniać.

    Sport a nawodnienie – jak o nie zadbać?

    Podczas intensywnego wysiłku fizycznego organizm produkuje dużą ilość ciepła, które jest odprowadzane m.in. poprzez parowanie potu. Wraz z potem następuje utrata znacznej ilości wody i elektrolitów. Jeśli te straty nie zostaną uzupełnione, dochodzi do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, które przekładają się na wydolność, termoregulację i ogólne funkcjonowanie organizmu.

    Aby precyzyjnie określić, ile pić, należy monitorować zmiany masy ciała przed i po treningach – cel to nie dopuścić do utraty >2% masy ciała. Zapotrzebowanie na płyny u osób aktywnych może wynieść nawet do 10 litrów dziennie5.

    Czytaj więcej „Jaki jest wpływ nawodnienia na sprawność fizyczną?

    Jak niewystarczające nawodnienie wpływa na koncentrację?

    Zbyt mała ilość płynów w organizmie wpływa także na funkcje poznawcze. Już utrata wody na poziomie około 2% może powodować trudności z koncentracją czy wolniejsze myślenie. Szczególnie podatne są na to dzieci i osoby starsze.

    Gdy organizm traci wodę, zmniejsza się objętość krwi krążącej w naczyniach. W konsekwencji do mózgu dociera mniej tlenu i składników odżywczych, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, zbyt mała ilość płynów uruchamia mechanizmy stresowe w organizmie. Powodują one, że możesz mieć problem w przypomnieniu sobie prostych informacji, szybkim liczeniem czy skupieniu się na rozmowie6.

    W jaki sposób zadbać o odpowiednią ilość elektrolitów i wody?

    Aby skutecznie wyrównać straty, do których dochodzi w czasie letnich upałów czy aktywności fizycznej, ważne jest, by wraz z wodą dostarczać również utracone elektrolity. Można to zrobić poprzez spożywanie wody mineralnej, soków (zwłaszcza warzywnych, bogatych w potas, np. sok pomidorowy) oraz poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę – bogatą w warzywa, owoce, orzechy i nasiona. W przypadku większych strat możesz rozważyć wsparcie płynami nawadniającymi zawierającymi elektrolity.

    Czytaj więcej „Jak sprytnie nawodnić organizm?”

    FAQ – Najczęściej zadawane pytania

    1. Czy samo picie wody wystarczy, by uzupełnić elektrolity?

    Sama woda jest podstawą nawodnienia, ale w niektórych sytuacjach, np. podczas upałów, intensywnego wysiłku fizycznego czy na dużych wysokościach, utrata wody i elektrolitów może być znacznie większa, niż w normalnych warunkach2. W takich przypadkach samo picie wody może nie być wystarczające do przywrócenia pełnej równowagi wodno-elektrolitowej.

    2. Jak rozpoznać brak elektrolitów w organizmie?

    Do najczęstszych sygnałów niewystarczającej ilości elektrolitów należą: osłabienie, senność, apatia, zawroty głowy, drżenie, skurcze czy bóle mięśni4.

    3. Czy kawa i alkohol wpływają na poziom elektrolitów?

    Tak, zarówno kawa, jak i alkohol mogą wpływać na gospodarkę wodno-elektrolitową. Napoje alkoholowe wykazują właściwości moczopędne, które są następstwem hamowania wazopresyny (hormonu antydiuretycznego). Kofeina, choć krótkotrwale, również zwiększa wydalanie moczu2.


    Bibliografia:

    1. Metheny, Norma. Fluid and electrolyte balance. Jones & Bartlett Publishers, 2012. s. 3, 13, 24, 31-32: https://books.google.it/books?hl=pl&lr=&id=6UNGDx4ifDcC&oi=fnd&pg=PP2&dq=electrolyte&ots=_ddRuIORx1&sig=XIkBTOyouBYO3ndwDYYxsctkN3E&redir_esc=y#v=onepage&q=electrolyte&f=false
    2. Jarosz, Mirosław, et al. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Vol. 83, Warszawa, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, 2020, https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf  s. 280-283, 316-338
    3. Full List of EFSA Health Claims, Article 13 – General function claims, Nutraceuticals Group, https://nutraceuticalsgroup.com/uk/full-list-of-efsa-health-claims [Dostęp online: 27.05.2025]
    4. Rychlik E., Elektrolity na lato, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/elektrolity-na-lato/  [Dostęp online: 27.05.2025]
    5. Frączek B., Gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu, profilaktyka odwodnienia i strategie prawidłowego nawadniania sportowców, Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/107981,gospodarka-wodno-elektrolitowa-organizmu-profilaktyka-odwodnienia-i-strategie-prawidlowego-nawadniania-sportowcow [Dostęp online: 27.05.2025]
    6. Wiśniewska, K., & Okręglicka, K. (2021). Wpływ odwodnienia organizmu na funkcje poznawcze. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 27(4), 372-378: https://www.monz.pl/pdf-142618-71044?filename=Wplyw%20odwodnienia.pdf