Jeśli czeka Cię intensywny wysiłek intelektualny, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Zobacz, jak to zrobić, aby uzyskać najlepsze efekty.

1. Moc kwasów omega-3

To niezwykle ważne składniki dla Twojego mózgu, bo wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie. Wśród kwasów omega-3 zwłaszcza istotne są DHA, z którego jest zbudowana większość kory mózgowej, jak i EPA. Wpływają one na lepsze ukrwienie mózgu i jego sprawną regenerację. Ich najlepszym źródłem są tłuste ryby, jak łosoś, makrela, sardynki czy śledź, a także oleje roślinne. Dużo mają ich oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, olej sezamowy oraz masło.

2. Ważne węglowodany złożone

Węglowodany złożone uwalniają stopniowo energię, dzięki czemu pozwalają Ci na długotrwały wysiłek, zarówno intelektualny, jak i fizyczny. Dlatego są też ważne w sporcie. Przed maratonem nad książkami upewnij się, że twój posiłek będzie w nie bogaty. Głównym źródłem węglowodanów złożonych jest razowe pieczywo, ryż, makarony, a także warzywa.

3. Naturalne elektrolity na lepszą koncentrację

Problemy z zapamiętywaniem i skupieniem oraz poczucie zmęczenia mogą być spowodowane obniżonym poziomem elektrolitów. Głównie magnezu, który odpowiada na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Równie ważne elektrolity dla układu nerwowego to potas oraz wapń, który bierze udział w regulacji przewodzenia impulsów elektrycznych między komórkami. Naturalne elektrolity znajdziesz w wielu potrawach. Magnez jest np. w pestkach słonecznika, kaszy gryczanej i kakao, potas za to w bananach i pestkach dyni, a wapń głównie w nabiale. Przed sesją czy intensywną nauką szybko dostarczą Ci ich też elektrolity do picia.

4. Dobre nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na odczucie zmęczenia i senności. Jak najlepiej zadbać o nawodnienie organizmu? Pij dużo wody, około 2-3 litrów dziennie. Podziel to jednak na raty i co godzinę wypijaj jedną szklankę wody lub innego płynu. Elektrolity, które można rozpuścić w wodzie, takie jak sód, potas czy magnez wpływają dodatkowo na przewodnictwo nerwowe, pracę mózgu.

5. 10 minut medytacji

Medytacja ma udowodnione badaniami naukowymi działanie usprawniające koncentrację i pozwalające lepiej skupić się na bieżących zadaniach. Wystarczy, że usiądziesz na chwilę, zamkniesz oczy i zaczniesz głęboko oddychać. W trakcie skupiaj się na oddechu, tym jak przechodzi przez twoje drogi oddechowe oraz dźwiękach wokół siebie. Jeśli nie masz pewności, jak to dobrze robić, ściągnij na telefon jedną z popularnych aplikacji do medytacji.


Bibliografia:

  1. „Waking Up” Sam Harris
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73823,wapn
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php