Czy nadmiar kawy, zbyt mała ilość płynów i nieregularna dieta mogą utrudniać koncentrację? Dowiedz się, dlaczego nie możesz się skupić.

1. Za mało pijesz

Picie mniej niż 2 l wody dziennie może skutkować nieodpowiednim nawodnieniem organizmu, a to wpływa na pogorszenie się pamięci i koncentracji. Wraz z wodą dostarczasz organizmowi cennych elektrolitów, takich jak magnez, sód i potas, które wpływają m.in. na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Właśnie dlatego możesz mieć wrażenie, że trudniej Ci się skupić. Aby mieć pewność, że twój mózg jest dobrze zasilony, pij wodę mineralną, a gdy czujesz, że nie możesz się skupić, sięgnij po rozpuszczalne w wodzie musujące elektrolity do picia.

5 zasad prawidłowego zawodnienia

2. Nie jesz ryb

Omijasz ryby szerokim łukiem? To błąd, bo zawierają one dobroczynne kwasy, takiej jak omega-3, w tym kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas eikozapentaenowy (EPA), niezbędne do prawidłowej pracy Twojego mózgu oraz układu nerwowego. Zwłaszcza te tłuste.

A jeśli nie jesz ryb, nie przez nieuwagę, a dlatego, że za nimi nie przepadasz, mamy dobrą wiadomość. Kwas omega-3 znajdziesz też w oleju lnianym i rzepakowym, migdałach i orzechach włoskich, nasionach chia i siemieniu lnianym.

Dieta dobra dla mózgu

3. Jesteś na diecie eliminacyjnej

Gdy eliminujesz z diety całe grupy składników, takie jak np. produkty mleczne, zbożowe, owoce i warzywa, a nawet sól czy czekoladę, Twój organizm traci cenne paliwo zasilające pracę mózgu i mięśni. Mleko i jogurty są przecież głównym źródłem wapnia, gorzka czekolada magnezu, a sól kuchenna sodu.

Będąc na diecie eliminacyjnej pij dużo wody średniozmineralizowanej oraz wysokozmineralizowanej bogatej w magnez, sód i potas, a od czasu do czasu – podczas wytężonej pracy – elektrolity musujące w tabletkach.

4. Nie uprawiasz sportu

Sport ma wpływ na koncentrację i proces zapamiętywania. Dzieje się tak, ponieważ aktywność fizyczna przyczynia się do obniżenia poziomu hormonów stresu, które mogą powodować, że trudniej Ci się skupić. Jeśli nie uprawiasz sportu regularnie, postaraj się tak zaplanować dzień, aby znaleźć czas na półgodzinny spacer. To pozwoli Ci się zrelaksować i pomoże zebrać myśli.

Jednak najlepszym sposobem na dotlenienie mózgu są ćwiczenia aerobowe. Nawet 30 minut jazdy na rowerze, pływania, biegania, aerobiku czy nawet jogi pomaga poprawić pamięć i koncentrację.

5. Pijesz za dużo kawy

Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki aromatycznej kawy? Uważaj! Zbyt duża ilość kofeiny sprzyja wypłukiwaniu magnezu z organizmu. Wprawdzie nie musisz martwić się tym, jeśli wypijasz tylko jedną małą czarną o poranku. Ale przy pięciu warto już uzupełnić utracone elektrolity. Po każdej filiżance kawy wypij szklankę wody mineralnej.

6. Za krótko śpisz

Lekarze wskazują, że dorosły człowiek powinien spać minimum siedem godzin dziennie. Krótszy sen może zaburzać koncentrację. Jeśli z jakiegoś powodu nie udało Ci się tyle przespać, zafunduj sobie w ciągu dnia power drzemkę (o ile masz taką możliwość). Na czym ona polega? Wypij mocne espresso i połóż się na pół godziny. To pozwoli Ci się maksymalnie zregenerować.


Bibliografia:
1. http://dobretluszcze.pl/zrodla-kwasow-omega-3/
2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73823,wapn