Strona główna > Porady > Sprawny mózg > Jak przygotować się do sesji?

Jak przygotować się do sesji?

Jeśli czeka Cię intensywny wysiłek intelektualny, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Zobacz, jak to zrobić, aby uzyskać najlepsze efekty.

Spis treści

    1. Moc kwasów omega-3

    To niezwykle ważne składniki dla Twojego mózgu, bo wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie. Wśród kwasów omega-3 zwłaszcza istotne są DHA, z którego jest zbudowana większość kory mózgowej, jak i EPA. Wpływają one na lepsze ukrwienie mózgu i jego sprawną regenerację. Ich najlepszym źródłem są tłuste ryby, jak łosoś, makrela, sardynki czy śledź, a także oleje roślinne. Dużo mają ich oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, olej sezamowy oraz masło.

    2. Ważne węglowodany złożone

    Węglowodany złożone uwalniają stopniowo energię, dzięki czemu pozwalają Ci na długotrwały wysiłek, zarówno intelektualny, jak i fizyczny. Dlatego są też ważne w sporcie. Przed maratonem nad książkami upewnij się, że twój posiłek będzie w nie bogaty. Głównym źródłem węglowodanów złożonych jest razowe pieczywo, ryż, makarony, a także warzywa.

    3. Naturalne elektrolity na lepszą koncentrację

    Problemy z zapamiętywaniem i skupieniem oraz poczucie zmęczenia mogą być spowodowane obniżonym poziomem elektrolitów. Głównie magnezu, który odpowiada na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Równie ważne elektrolity dla układu nerwowego to potas oraz wapń, który bierze udział w regulacji przewodzenia impulsów elektrycznych między komórkami. Naturalne elektrolity znajdziesz w wielu potrawach. Magnez jest np. w pestkach słonecznika, kaszy gryczanej i kakao, potas za to w bananach i pestkach dyni, a wapń głównie w nabiale. Przed sesją czy intensywną nauką szybko dostarczą Ci ich też elektrolity do picia.

    4. Dobre nawodnienie

    Odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na odczucie zmęczenia i senności. Jak najlepiej zadbać o nawodnienie organizmu? Pij dużo wody, około 2-3 litrów dziennie. Podziel to jednak na raty i co godzinę wypijaj jedną szklankę wody lub innego płynu. Elektrolity, które można rozpuścić w wodzie, takie jak sód, potas czy magnez wpływają dodatkowo na przewodnictwo nerwowe, pracę mózgu.

    5. 10 minut medytacji

    Medytacja ma udowodnione badaniami naukowymi działanie usprawniające koncentrację i pozwalające lepiej skupić się na bieżących zadaniach. Wystarczy, że usiądziesz na chwilę, zamkniesz oczy i zaczniesz głęboko oddychać. W trakcie skupiaj się na oddechu, tym jak przechodzi przez twoje drogi oddechowe oraz dźwiękach wokół siebie. Jeśli nie masz pewności, jak to dobrze robić, ściągnij na telefon jedną z popularnych aplikacji do medytacji.


    Bibliografia:

    1. „Waking Up” Sam Harris
    2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73823,wapn
    3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php

    Zobacz także