Z biegiem lat spowalnia czas reakcji, szczególnie przy rzadkiej aktywności fizycznej. Choć refleks szachisty nie jest niczym złym, to jednak można go znacząco poprawić.

Ćwiczenia na przyspieszenie czasu reakcji nie są trudne, wymagają jedynie odrobiny systematyczności i uporu. Co zrobić, aby mieć pewny chwyt i skuteczne odruchy nawet w chwilach zaskoczenia?

Masz refleks szachisty? Zmień to!

Uważasz, że refleks, czyli umiejętność szybkiego reagowania, nie jest specjalnie potrzebny na co dzień? Nic bardziej mylnego! Każdego dnia wykonujemy czynności, które wymagają od nas refleksu.

Prowadzisz auto? Jeździsz po mieście rowerem? Wyprowadzasz psa na spacer? W każdej z tych sytuacji musisz mieć dobry refleks! Umiejętność szybkiego reagowania może uratować zdrowie Twoje i innych.

Szybki czas reakcji przydaje się też w wielu profesjach, np. w służbach mundurowych czy u sportowców. Refleks szachisty nie jest wadą, jednak przyspieszenie czasu reakcji może Ci się przydać na każdym kroku. Poznaj sprawdzone ćwiczenia na refleks!

Jak poprawić czas reakcji?

Wiele ćwiczeń i gier na refleks możesz zaczerpnąć ze sportu. Zresztą wielu uznanych atletów już od dzieciństwa trenuje tę zdolność. W młodości Bruce Lee bawił się ze swoim psem, zabierając mu patyk, ćwicząc w ten sposób szybkość działania.

Z pewnością godne polecenia są wszelkiego rodzaju umiarkowane treningi biegowe, szczególnie te, w których interwałowo zmieniasz prędkość poruszania się. W ten sposób poprawisz też swoją ogólną motorykę. Warto również spróbować gier, które same w sobie wymagają refleksu, takie jak tenis ziemny, tenis stołowy czy squash.

Pierwsze rozgrywki mogą być dla Ciebie trudne, wkrótce zauważysz jednak, że piłeczka krąży coraz szybciej, a tym samym poprawia się twój czas reakcji. Na refleks oddziałują też dyscypliny sportowe takie jak koszykówka, siatkówka czy piłka nożna (lecz do ich uprawiania potrzebujesz większej liczby osób).

Domowe gry na refleks

Aby poprawić czas reakcji, nie musisz wychodzić z mieszkania czy prowadzić profesjonalnych treningów. Sprawdź bardzo popularny test na refleks, który możesz przeprowadzić w domowym zaciszu. Przyda się w tym celu asysta drugiej osoby, która chwyci pionowo ustawioną linijkę u góry, ty natomiast ustaw dłoń w jej pobliżu u dołu, niejako obejmując ją palcami. Gdy twój parter lub partnerka wypuści linijkę, musisz jak najszybciej zacisnąć pięść, aby złapać przedmiot, zanim upadnie na podłogę.

Wiele domowych gier na refleks z pewnością pamiętasz ze swojego dzieciństwa, np. łapki. Zasady są niezwykle proste i doskonale znane, a co więcej, to też znakomite zabawy dla całej rodziny.