Czy wiesz, że sposób odżywiania wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale i umysłową? Okazuje się, że codzienna dieta oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Zatem nie tylko regularne ćwiczenia w postaci gier logicznych czy łamigłówek są ważne dla rozwoju mózgu, ale i to, co znajduje się na Twoim talerzu.

Rewolucja w kuchni

Odpowiednia dieta może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie mózgu. Pomaga poprawić sprawność intelektualną, pamięć i zdolność do koncentracji. Warto wiedzieć, co wprowadzić do codziennego menu, aby Twój mózg był w jak najlepszej kondycji. Przeprowadzono wiele badań dotyczących odżywiania i jego wpływu na wydajność umysłu. Oceń, jak wygląda twoja dieta, i dokonaj rewolucji na swoim talerzu.

Produkty wspomagające pracę mózgu

Dieta dla umysłu to kwestia kluczowa, gdyż może wpływać na produkcję enzymów, hormonów i neuroprzekaźników, substancji chemicznych odpowiedzialnych za transfer sygnałów między neuronami. Te z kolei warunkują zdolność myślenia, kojarzenia, analizowania i przyswajania informacji.

1. Węglowodany złożone
Mózg jest wyjątkowo energochłonny – pobiera aż około 20-25 proc. dostarczanej energii, a konkretnie niemal połowę glukozy z krwi. Jej podstawowym źródłem są węglowodany (zwłaszcza złożone), dlatego warto sięgać po produkty z pełnego przemiału jak np. mąka razowa, z ziarnami zbóż, nasiona, kasze i ryż brązowy, a także warzywa strączkowe (ciecierzyca, soczewica, fasola).

Organizm musi je strawić, co zajmuje mu trochę czasu, a cukier jest powoli uwalniany do krwi. Produkty te są bogate w błonnik i wiele ważnych składników odżywczych.

2. Witaminy i minerały
Dla dobrej kondycji mózgu cenny jest kompleks witamin i minerałów, czyli witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, witamina B6 i witamina B12), magnez oraz potas. Warto jadać produkty zawierające te składniki, gdyż wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Potas, magnez, wapń i sód to ważne dla organizmu elektrolity, które znajdują się między innymi w wodzie mineralnej.

3. Zdrowe tłuszcze
Niezbędne w diecie zdrowe kwasy tłuszczowe znajdziesz w olejach roślinnych, orzechach i rybach. Warto o nich pamiętać, ponieważ to właśnie w nich rozpuszczają się witaminy A, D i E.

4. Zdrowy styl życia
Poza tym warto pić codziennie co najmniej 2 litry wody mineralnej, która wspiera przemiany biochemiczne zachodzące w mózgu. Ogromne znaczenie ma też stymulacja, czyli treningi mózgu, oraz aktywność fizyczna, dotlenianie organizmu na świeżym powietrzu, a także relaks i zdrowy sen.

Lista produktów zakazanych, czyli czego należy unikać

Przekąski typu „fast food”, przetworzona żywność, czerwone mięso, kofeina, nadmiar soli i cukru są wrogami mózgu, gdyż obniżają jego wydajność. Drożdżówka czy rogalik z czekoladą na śniadanie podnosi poziom serotoniny, ale na krótko – gwałtowny spadek sprawia, że za chwilę czujemy głód i zmęczenie. Warto też odstawić używki, takie jak papierosy, kawa czy alkohol.