Trening w domu sprawia Ci sporo trudności? Nie wiesz, od czego zacząć? A może dotychczasowe efekty nie są zadowalające? Sprawdź, jak ćwiczyć w domu, aby trening był wydajny i efektywny!

W czasie izolacji i ograniczenia wielu codziennych aktywności warto podjąć wszelkie możliwe starania, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu nawet w warunkach domowych.

Jak ćwiczyć w domu?

Do efektywnego treningu wcale nie potrzebujesz przestronnej sali czy wielu przyrządów z siłowni. Znacznie ważniejsza jest twoja motywacja i samodyscyplina. Właściwe nastawienie pozwoli Ci na osiągnięcie naprawdę zadowalających efektów. W końcu o zdrowie i dobrą formę, warto dbać zawsze i wszędzie.

Wyznacz sobie cel i przygotuj dobry plan treningowy w domu. Nie chodzi tu rzecz jasna o trening dedykowany zawodowym sportowcom, a jedynie ćwiczenia pozwalające na utrzymanie odpowiedniej formy fizycznej (i psychicznej).

Zaplanuj częstotliwość ćwiczeń np. 5 dni w tygodniu z przerwą na weekend lub co drugi dzień. Nie może tu zabraknąć samodyscypliny – staraj się sumiennie i regularnie wypełniać swój grafik ćwiczeń.

Ćwiczenia online w domu

Na szczęście w XXI wieku nie musisz samodzielnie opracowywać zestawu ćwiczeń na każdy dzień. Szczególnie w czasach pandemii dostępnych jest coraz więcej treningów online. Pamiętaj tylko, aby wybrać ten prowadzony przez profesjonalistę.

Co Ci będzie potrzebne? Mata do ćwiczeń i połączenie z internetem. Możesz też ćwiczyć z gumą, skakanką, hula-hop. Brakuje Ci ciężarków? Wystarczy, że weźmiesz 2 półlitrowe (lub półtoralitrowe) butelki wody.

W internecie znajdziesz ćwiczenia na każdą partię ciała: ćwiczenia na łydki, wewnętrzną stronę ud, pośladki, ramiona, a także ćwiczenia na plecy w domu.

Chcesz zrzucić oponkę? Ćwiczenia na brzuch w domu to nie tylko tradycyjne brzuszki, ale też bardzo skuteczny plank. A rowerek w leżeniu tyłem na pewno znasz z czasów dzieciństwa.

Pomimo społecznej izolacji brakuje Ci czasu na dłuższy trening? Wypróbuj tabatę! To niezwykle popularne ćwiczenia w domu, określane jako trening interwałowy. Tabata polega na przeplataniu bardzo intensywnej aktywności z okresami odpoczynku, całość trwa zaledwie 4 minuty.

Ćwiczenia możesz wybierać dowolnie, pamiętaj jednak, aby każdy trening w domu poprzedzić odpowiednią rozgrzewką.

Nawodnij organizm i uzupełnij elektrolity

Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Podczas treningu tracisz dużo wody i cennych elektrolitów. Możesz je uzupełnić, sięgając po zestaw elektrolitów w tabletkach musujących. Dzięki właściwemu nawodnieniu utrzymasz elektrolity na właściwym poziomie, a zmęczenie nie dopadnie cię zbyt szybko.