Zaczęłaś chodzić na siłownię i zakochałaś się w intensywnych treningach? Koleżanka zaprosiła cię na wspólny jogging i od tamtej pory nie wyobrażasz sobie dnia bez biegania? Regularna aktywność fizyczna to samo zdrowie. Warto jednak ćwiczyć świadomie i zawsze brać pod uwagę panujące warunki atmosferyczne.

Trenując podczas upałów, trzeba wyjątkowo na siebie uważać, by nie wyrządzić krzywdy swojemu organizmowi. Jak powinny wyglądać treningi, gdy żar leje się z nieba? Czego potrzebuje wtedy twój organizm i jak mogą mu pomóc tabletki musujące uzupełniające elektrolity? Przeczytaj nasze wskazówki i trenuj bezpiecznie!

Gdzie i kiedy trenować podczas fali upałów?

W upalne dni lepiej zdecydować się na trening pod dachem, w klimatyzowanych i chroniących przed promieniami słońca halach i siłowniach. Uważaj jednak na różnicę temperatur pomiędzy dworem a klimatyzowanym pomieszczeniem. Nie powinna ona przekraczać 6 stopni C.

Jeśli mimo wszystko trenujesz w plenerze, unikaj otwartych przestrzeni oraz łatwo nagrzewających się nawierzchni asfaltowych i betonowych. Idealną formą treningu podczas upałów jest pływanie. Może warto na kilka dni przenieść się z siłowni czy bieżni na basen?

Niezależnie od tego, czy trenujesz na siłowni, czy na świeżym powietrzu, w czasie upałów wybieraj na swoje sesje treningowe wczesne godziny poranne (5:00-6:00) lub późne wieczory. Temperatury na zewnątrz są wówczas dużo bardziej przyjazne, więc i ryzyko ewentualnego przegrzania czy nadmiernej utraty płynów znacznie spada.

Jak przygotować się do upałów?

Elektrolity po treningu w upał

Bez względu na to, jaki rodzaj aktywności fizycznej wybierzesz, pamiętaj, że najważniejszym wyzwaniem w upalne dni, jest utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów. Elektrolity, czyli wodne roztwory jonów zdolnych do przewodzenia impulsów elektrycznych po całym organizmie, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu i sprawny przebieg kluczowych dla niego procesów biochemicznych zachodzących w naszym ciele. Za każdym razem, gdy tracisz wodę – np. wraz z potem przy wysiłku – poziom elektrolitów spada.

Należy regularnie uzupełniać płyny bogate w elektrolity po treningu, szczególnie w czasie upałów, gdy zupełnie naturalne jest wzmożenie pocenie się. Najlepiej sięgać w tym celu po tabletki musujące uzupełniające elektrolity np. Oryal Max, które dostarczą organizmowi odpowiednią ilość niezbędnych do jego funkcjonowania substancji. Zastanawiasz się, czy elektrolity można pić codziennie? Jeśli trenujesz każdego dnia, a na zewnątrz panują upały, jest to jak najbardziej wskazane.

5 sposobów na regenerację mięśni po treningu