Ruch wpływa korzystnie nie tylko na ciało i sylwetkę, ale także na pracę mózgu. Ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy sprawności umysłowej – mogą polepszyć pamięć i zdolność koncentracji. Regularna aktywność chroni mózg przed nagłym osłabieniem zdolności poznawczych, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Systematyczna aktywność fizyczna sprzyja powstawaniu nowych neuronów w mózgu oraz zwiększa jego objętość. Może też przyczynić się do poprawy pamięci.

Konkretny typ aktywności to kwestia drugorzędna. Tak naprawdę wszystkie jej rodzaje dobrze poprawiają sprawność umysłu. Jednak różne ćwiczenia fizyczne wpływają na mózg w różnym stopniu. Na przykład jogging sprzyja zapamiętywaniu słówek, za to trening siłowy wspiera zdolność łączenia imion z twarzami.

Trening w domu – jak ćwiczyć efektywnie?

Trening aerobowy pomaga poprawić pamięć

Wystarczy już kilka minut ćwiczeń fizycznych, aby dotlenić mózg. Na poprawę zdolności do koncentracji czy poprawę pamięci trzeba będzie poczekać trochę dłużej. Pierwsze efekty możesz zauważyć po kilku tygodniach. O ile ruch wejdzie Ci w krew i będziesz ćwiczyć regularnie.

Na pracę mózgu najlepiej działają regularne treningi aerobowe trwające około 40-60 minut. Ćwiczenia aerobowe to przede wszystkim bieganie, jazda na rowerze i rolkach, gra w tenisa, pływanie. W trakcie ruchu zwiększa się też aktywność hipokampu, czyli części mózgu, odpowiedzialnej za naukę nowych rzeczy oraz zapamiętywanie. Trening polepsza więc twoje umiejętności poznawcze.

Każda forma ruchu jest dobra. Jeśli nie przepadasz za intensywnymi treningami, zacznij chodzić na dłuższe spacery. Chodzenie przez 30 minut kilka razy w tygodniu wpływa pozytywnie na obszary mózgu odpowiadające za pamięć. Aktywne przebywanie na świeżym powietrzu dostarcza do mózgu tlen i energię, dzięki czemu lepiej i sprawniej myślisz, a także rozwijasz swoją kreatywność.

Sposoby na poprawę pamięci

Trening siłowy wspiera pamięć długotrwałą

Dobre rezultaty przynosi też połączenie ćwiczeń aerobowych z oporowymi. Czym jest trening oporowy? To ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem obciążeń, takich jak hantle, ciężarki, kettlbell, gumy i taśmy.

Treningi siłowe pozwalają znacznie poprawić pamięć długotrwałą, w której katalogujesz między innymi swoje wspomnienia. Nie oznacza to, że musisz spędzać wiele godzin na siłowni, aby pobudzić swój mózg do efektywniejszej pracy. Wystarczy, że będziesz wykonywać krótkie serie intensywnych ćwiczeń oporowych przez ok. 30 minut. Pompki i przysiady mogą dać ten sam efekt.

Dodatkowym atutem treningu siłowego jest to, że musisz skupić się na pracy swoich mięśni, utrzymaniu prawidłowej sylwetki, technice wykonywania ćwiczeń i oddechu. A to poprawia zdolność koncentrowania się na szczegółach.

Dlaczego mózg zapomina