Zastanawiasz się, jaki trening będzie dla Ciebie najlepszy? Siłowy czy aerobowy? A może je ze sobą połączyć? Sprawdź, jakie efekty pozwoli Ci uzyskać każdy z nich i wybierz najlepszy dla siebie.

Trening aerobowy

Co dzięki niemu uzyskasz? Chcesz poprawić kondycję i wyszczuplić sylwetkę? Zacznij od treningu aerobowego. Jest idealny dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem. W trakcie treningu wykonujesz ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, dzięki czemu Twoje tętno utrzymuje się na stałym poziomie. A to pozwoli Ci szybko zrzucić zbędne kilogramy. Nieintensywny trening aerobowy jest też najlepszym rodzajem aktywności w profilaktyce chorób serca.

Minusy: Same treningi aerobowe, które nie są wspierane ćwiczeniami siłowymi, mogą doprowadzić do utraty masy mięśniowej. Gdy już zmniejszysz tkankę tłuszczową, stosuj naprzemiennie trening aerobowy i siłowy.

Bieganie dla początkujących

Trening siłowy

Co dzięki niemu uzyskasz? Ponieważ w trakcie treningu siłowego Twoje tętno się zwiększa, jesteś w stanie spalić więcej kalorii, niż podczas treningu aerobowego. Do tego, dobierając określone zestawy ćwiczeń, możesz lepiej rozbudować mięśnie wybranych partii ciała i wyrzeźbić sylwetkę.

Minusy: Ćwiczenia na siłowni nie są idealne dla początkujących sportowców, bo wymagają utrzymania wysokiego tętna. Aby się do tego dobrze przygotować, należy najpierw polepszyć wydajność przy pomocy ćwiczeń aerobowych.

Pierwsze kilogramy zrzucone? Zastanawiasz się co dalej? Najlepsze efekty uzyskasz, łącząc oba rodzaje treningów. Stosuj więc naprzemiennie trening siłowy i kardio. Możesz też łączyć ćwiczenia siłowe i aerobowe podczas jednej sesji treningowej: zacznij od 30-40 minut ćwiczeń kardio i przejdź od razu do treningu siłowego, który powinien trwać mniej więcej godzinę. Pamiętaj, aby przed każdym treningiem (nawet treningiem w domu) zrobić rozgrzewkę, a po zakończeniu ćwiczeń dobrze się rozciągnąć.

Jak zwiększyć efektywność treningów?

O czym jeszcze pamiętać?

1. Dieta

Żaden trening nie przyniesie spektakularnego efektu, jeśli nie połączysz go z odpowiednią dietą. Jedz regularnie, postaw na warzywa i owoce, zamień węglowodany proste na złożone, takie jak kasze czy chleb razowy, unikaj przetworzonego jedzenia. Jeśli zależy Ci na rozbudowaniu mięśni zadbaj o to, aby w Twojej diecie nie zabrakło białka.

2. Odpowiedni poziom elektrolitów

Jeśli podczas treningów intensywnie się pocisz i nie uzupełniasz na bieżąco płynów, Twój organizm może być źle nawodniony. To z kolei może doprowadzić do obniżonego poziomu elektrolitów, w tym magnezu, potasu i wapnia, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego. Aby tego uniknąć, zaopatrz się w elektrolity w tabletkach musujących np. Oryal Max i popijaj je w trakcie treningu.

3. Zadbaj o odpoczynek i regenerację mięśni

Nie ćwicz codziennie. Musisz zapewnić mięśniom odpoczynek. Bez tego kolejne treningi nie przyniosą dobrych rezultatów. Trenuj co drugi dzień albo od poniedziałku do soboty i odpoczywaj w niedzielę.

Jak bezpiecznie ćwiczyć podczas upałów?

Bibliografia:
  1. https://www.fabrykasily.pl/porady-trenerow/trening-silowy-vs-trening-aerobowy
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php