Planujesz wyjazd za granicę? Chcesz oglądać filmy i seriale bez lektora albo czytać książki w oryginale? Współpracujesz z ludźmi z innego kraju? Niezależnie od tego, jaka jest twoja motywacja do nauki języka obcego, zawsze kończy się tak samo – rzucasz naukę w kąt. Sprawdź, jak zwiększyć swój zapał do nauki języka obcego.

Każdy ma swoje własne powody do nauki języków obcych. Jedni czują satysfakcję z przyswajania nowej wiedzy, bo nauka to ich pasja. Drudzy chcą podróżować po świecie bez problemów z porozumiewaniem się lub przeprowadzić się za granicę. Jeszcze innym zależy na certyfikatach potrzebnych do podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych.

Niestety nie każdemu udaje się wytrwać w swoim postanowieniu wystarczająco długo. Znasz to? Choć z początku uczysz się regularnie, szybko tracisz zapał? Dowiedz się, jak zmotywować się do systematycznej nauki.

Nauka języka obcego – doskonały trening mózgu

Jeśli brakuje Ci zapału, pomyśl, że robisz to dla swojego dobra. Dbasz w ten sposób o jak najlepszą kondycję swojego umysłu – mózg potrzebuje bodźców i systematycznej stymulacji.

Nauka języków obcych doskonale pobudza i rozwija zdolności językowe, a także integruje przednie i tylne półkule mózgu. Regularny trening umysłu jest tak samo istotny dla mózgu jak ćwiczenia fizyczne dla ciała. Nauka nowych rzeczy i ciągłe przełamywanie rutyny sprawiają, że w mózgu powstają nowe połączenia między komórkami, które pomagają poprawić pamięć.

Regularny trening mózgu jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania1 – poprawia pamięć i koncentrację, a także umiejętność logicznego myślenia. Łatwiej zapamiętujesz i kojarzysz różne rzeczy.

Jak uczyć się efektywnie (i z przyjemnością)?

Sposobów na naukę języków obcych jest wiele i warto korzystać ze wszystkich możliwości. Nie ograniczaj się tylko do „wkuwania” słówek i wertowania podręcznika. Wykorzystaj swoje zainteresowania i zamień przykry obowiązek w przyjemność!

1. Zapisz się na kurs językowy, ale nie rezygnuj z samodzielnej nauki w domu.

2. Czytaj zagraniczne serwisy informacyjne i książki w oryginale (zacznij od tych prostych, nawet książeczek dla dzieci).

3. Słuchaj muzyki wykonawców, którzy śpiewają, w języku, którego się uczysz. Włącz konkretny kawałek i w tym samym momencie śledź tekst piosenki. Następnie postaraj się go przetłumaczyć z pomocą słownika.

4. Oglądaj filmy i seriale w oryginale. Możesz zacząć od napisów w języku polskim, ale staraj się skupiać, na tym co mówią bohaterowie, zamiast na czytaniu tekstu. Po jakimś czasie zamień polskie napisy na zagraniczne.

5. Słuchaj audiobooków z ulubionymi pozycjami literackimi, aby wyłapać akcent i melodyjność języka.

6. Ściągnij na telefon aplikację do nauki języków obcych. Umilisz sobie czas w komunikacji miejskiej, a przy okazji nauczysz się nowych słówek.

Efektywne ćwiczenia na koncentrację

Nawiąż nowe znajomości

Dobrą motywacją do nauki języka obcego jest nawiązanie nowych znajomości. Potrzeba rozmowy z kimś, kogo lubisz, w jego ojczystym języku to doskonała motywacja. Możesz przy okazji poprosić swojego rozmówcę, aby poprawiał Cię za każdym razem, gdy zrobisz błąd. W ten sposób szybciej nauczysz się poprawnych (również potocznych) sformułowań. Poznasz też różnicę między językiem formalnym, a nieformalnym, używanym na co dzień.


1 K. Nordengen, 2019, Mózg ćwiczy, czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie.