Czy dłuższa przerwa od treningów może zniweczyć wszystko, co udało nam się osiągnąć podczas systematycznej pracy nad sylwetką? Okazuje się, że nie! Wszystko dzięki pamięci mięśniowej, która pozwala nam szybciej odrobić straty, gdy wrócimy do regularnej aktywności. Czym zatem jest pamięć mięśniowa?

Czasami zdarza się, że odpuszczamy trening, ponieważ jesteśmy zmęczeni, nie mamy ochoty na wysiłek fizyczny lub mamy gorszy nastrój. Niekiedy nasze plany krzyżują czynniki zupełnie od nas niezależne. Taka nagła nieplanowana przerwa w aktywności fizycznej, a zwłaszcza w realizacji ścisłego planu treningowego, może wiązać się ze spadkiem kondycji i wydolności oddechowej, a nawet ze stresem wywołanym przeciwnościami losu.

Czy przerwa w aktywności oznacza spadek formy?

Na szczęście odzyskanie formy po powrocie do regularnej aktywności wcale nie musi zająć tyle samo czasu, co na początku przygody ze sportem. Wszystko dzięki temu, że nasze ciało posiada pamięć mięśniową, zwaną inaczej pamięcią ciała lub pamięcią ruchową.

Pozwala ona na wykonywanie różnych wyuczonych czynności sensualno-motorycznych w sposób automatyczny, bez zastanawiania się nad samym procesem ruchu. A to z kolei pozwala ciału ćwiczyć bez skupiania się na technice wykonywanych zadań, ponieważ ją „pamięta” i nie traci czasu na ponowną naukę.

Ponadto mięśnie są niejako przygotowane na przerwę w treningach. Ponowny impuls do pracy sprawi, że szybko się odbudują1.

Trening w domu – jak ćwiczyć efektywnie?

Pamięć mięśniowa a poziom wytrenowania

Dzięki pamięci mięśniowej mózg szybciej odbiera impuls wysyłany przez mięśnie i wykonywanie ćwiczeń staje się efektywniejsze. Okazuje się, że organizm zapamiętuje też poziom wytrenowania mięśni.

Oznacza to, że gdy po przerwie wracamy do treningów, odbudowanie formy następuje dużo szybciej. Jak to możliwe? Nieużywane mięśnie stają się mniejsze, ale ponowny trening przyspiesza produkcję włókien mięśniowych, a więc odbudowę mięśni.

Pamięć mięśniową warto ćwiczyć

Czy można wspierać pamięć mięśniową? Tak! Przede wszystkim należy unikać złych nawyków podczas trenowania. Dlatego tak ważne jest, aby wypracować sobie dobrą technikę ćwiczeń już na samym początku. Stałe powtarzanie prawidłowo wykonywanych ruchów umacnia połączenia mięśniowo-nerwowe, więc gdy wracamy do aktywności, ciało doskonale wie, co ma robić. Dzięki temu ćwiczymy w sposób poprawny.

Praktyka czyni mistrza, dlatego warto szlifować poszczególne elementy treningu, aby dojść do perfekcji.

Jak zwiększyć efektywność treningów?


1 Orzech J., 2002, Monografia treningu siły mięśniowej. Siła mięśni człowieka, Tarnów.