Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowej pracy twojego organizmu. Gdy śpisz, twoje ciało i umysł regenerują się, przygotowując się na kolejny dzień wyzwań. Sam sen jest też niezwykle przyjemny. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy w ciągu dnia odczuwasz nieustanną senność. Jak sobie z tym radzić? Oto kilka wskazówek. Zastanawiasz się, skąd bierze się senność? Przyczyn może być wiele – podobnie jak rozwiązań, które pozwolą ci odzyskać energię do działania.

Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu

Odpowiednią, czyli jaką? Najczęściej mówi się, że prawidłowa dawka snu to ok. 7-8 godzin na dobę. Po takim czasie powinieneś czuć się wypoczęty i gotowy do działania. Gdy niedosypiasz, mogą się pojawić problemy z koncentracją, przyswajaniem nowych informacji czy też uczucie zmęczenia. Ale uwaga! Nadmiar snu również może wpłynąć na ciebie niekorzystnie. Upewnij się więc, że nie przesypiasz więcej niż 8-9 godzin na dobę. Jeśli przekroczysz tę „normę”, również możesz zmagać się ze złym samopoczuciem.

Jakość snu ma znaczenie

Śpisz wystarczająco dużo (ale nie za dużo)? Świetnie. Zastanów się również nad jakością tego snu. Aby ją podnieść i zapewnić swojemu organizmowi lepsze warunki do regeneracji:

  • postaraj się zasypiać bez „rozpraszaczy” – takich jak telewizor czy smartfon (zwłaszcza bez filtra niebieskiego światła, które może działać pobudzająco i utrudniać zasypianie),
  • przewietrz sypialnię i zapewnij sobie odpowiednią temperaturę (nie nadmiernie wysoką – niższe temperatury sprzyjają dobrej jakości snu),
  • postaraj się nie jeść ostatniego posiłku później niż 2 h przed pójściem do łóżka – to pozwoli uniknąć uczucia ciężkości na żołądku.

Dobrze przespana noc zmniejsza szanse, że w ciągu dnia pojawi się senność.

Zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej

Ruch to samo zdrowie. Nawet kilkanaście minut aktywności fizycznej dziennie pomoże lepiej dotlenić organizm i po prostu doda ci energii. Wcale nie oznacza to, że musisz codziennie odwiedzać siłownię czy rzucać się w wir wyczynowych treningów. W zamian po prostu wybieraj schody zamiast windy, przespaceruj się czy porozciągaj na dobry początek dnia. A gdy w jego środku pojawi się senność, postaraj się wykonać np. parę przysiadów, skłonów czy krótką serię ćwiczeń aerobowych. Przypływ energii poczujesz niemal natychmiast.

Krótka drzemka

Jej dobroczynne właściwości uznali Japończycy, wprowadzając ustawową drzemkę w pracy. 10-30 minutowa drzemka pomoże ci zregenerować siły. Zmęczony? Zdrzemnij się po powrocie z biura. Pamiętaj jednak, że nie powinna ona trwać więcej niż kilkadziesiąt minut. Jeśli się przeciągnie, twój mózg może wejść w fazę REM, a więc snu głębokiego. To sprawi, że po przebudzeniu możesz być „rozbity”, a nie pełen nowej energii do działania.

Uzupełnij poziom elektrolitów

Elektrolity, a więc roztwory wodne jonów magnezu, potasu, sodu oraz chlorków, wspomagają prawidłową pracę organizmu. Ich zadaniem jest m.in. wspieranie funkcjonowania układu nerwowego, co przekłada się m.in. na wsparcie koncentracji i procesów poznawczych, a także regeneracji organizmu. Jeśli odczuwasz zmęczenie w ciągu dnia, być może potrzeba ci właśnie nawodnienia? Sposobem na przywrócenie optymalnego jego poziomu może być sięgnięcie po elektrolity w łatwo przyswajalnej postaci – tym wyróżnia się m.in. Oryal. Pamiętaj: jeżeli senność towarzyszy ci niemal nieustannie i masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Wówczas zyskasz dodatkowe wskazówki, jak sobie z nią radzić.