Na forach internetowych można znaleźć informacje o tym, kiedy i jak uzupełniać elektrolity. Czy wszystkie są zgodne z prawdą? Poznaj najważniejsze fakty i mity o elektrolitach.

1. Picie wody chroni przed utratą elektrolitów

MIT Wypijanie jej w odpowiednich ilościach, czyli minimum 2 litry dziennie, gwarantuje prawidłowe nawodnienie, ale niekoniecznie zapobiega utracie elektrolitów. Podczas upałów czy w trakcie intensywnych treningów, organizm traci wraz z potem cenne pierwiastki. Sama woda, zwłaszcza źródlana, nie podniesie ich poziomu. Właśnie dlatego w gorące dni, czy po ćwiczeniach, sięgaj po elektrolity do picia.

2. Napoje izotoniczne najlepiej uzupełniają elektrolity

MIT Pomimo, iż napoje izotoniczne są w stanie podnieść poziom elektrolitów, to nie powinno się ich pić kilka razy dziennie, ani nawet codziennie. Wszystko dlatego, że oprócz cennych dla organizmu pierwiastków, zawierają duże ilości cukru, który w nadmiarze jest szkodliwy dla organizmu. Z tego samego powodu nie należy pić zbyt dużo wody kokosowej czy soków owocowych. Warto sięgnąć po tabletki musujące uzupełniające elektrolity.

3. Od razu poczuję, gdy będę mieć obniżony poziom elektrolitów

MIT Sygnały mogą być dla Ciebie całkowicie niezauważalne albo na tyle subtelne, że w ogóle nie zwrócisz na nie uwagi. Przy obniżonym poziomie elektrolitów możesz odczuwać większe pragnienie, które ciężko zaspokoić, większe znużenie (zwłaszcza, gdy masz obniżony poziom magnezu), mieć problemy z koncentracją, pamięcią czy mniejszą sprawność mięśniową.

4. Elektrolity są bardzo ważne dla organizmu

FAKT Pełnią w nim wiele istotnych ról. Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia. Potas również w istotny sposób wpływa na funkcjonowanie mięśni, w tym serca, a także utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Sód to główny elektrolit, biorący udział w regulacji nawodnienia organizmu. Zaś wapń bierze udział w regulacji procesu przewodzenia impulsów elektrycznych w neuronach. Do tego pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych i krzepnięciu krwi.

5. Picie kawy nasila utratę elektrolitów

FAKT I MIT To prawda, że kawa działa moczopędnie, więc może przyczyniać się do utraty cennych pierwiastków. A elektrolity i minerały, takie jak magnez i wapń, są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak, aby doszło do znacznego obniżenia poziomu elektrolitów, należałoby pić 3-4 filiżanki kawy na dobę. Jedna nie jest więc groźna dla organizmu. Jesteś kawoszem i nie możesz powstrzymać się od wypicia więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie? Pamiętaj wtedy o regularnym uzupełnianiu elektrolitów!


Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3293068/