Masz wrażenie, że brakuje ci siły, a wykonanie prac, które do tej pory nie sprawiały ci problemów, stało się wyzwaniem? Twoje mięśnie wydają się osłabione? Przyczyn, dla których tak się dzieje, może być wiele. Zobacz, jakie są te najbardziej typowe. Sprawdź, co zrobić, aby zwalczyć osłabienie mięśni. To, jak sprawnie pracują mięśnie, zależy od wielu czynników. Jest związane m.in. ze stylem życia, a także ze sposobem, w jaki się odżywiasz. Oto kilka powodów, dla których może Ci towarzyszyć osłabienie mięśni.

Przemęczenie organizmu

Żyjesz w ciągłym stresie? Jesteś nieustannie zabiegany? Ciągle brakuje ci czasu, a kolejne obowiązki się piętrzą? To wszystko może sprawiać, że organizm jest po prostu osłabiony i przemęczony. Aby sobie z tym poradzić, spójrz wnikliwie na to, jak wygląda twoje życie i zastanów się, czy zachowujesz zdrowy balans między pracą a odpoczynkiem. Postaraj się znaleźć więcej czasu na relaks i zadbaj o właściwą dawkę snu (ok. 7-8 h dziennie) – to pierwszy krok w celu odzyskania energii do działania.

Niewłaściwa dieta

Z pokarmem dostarczasz swojemu organizmowi kluczowe składniki odżywcze – chodzi nie tylko o białka, węglowodany oraz tłuszcze, ale również o witaminy i mikroelementy. To one wspomagają prawidłowe funkcjonowanie ciała i umysłu, wspierając wiele procesów. Jeśli twoja dieta nie jest zdrowo zbilansowana, brak w niej odpowiedniej ilości warzyw i owoców, a jest zbyt wiele cukrów prostych i wysoko przetworzonego jedzenia – twój organizm może mieć problem z pracą na pełnych obrotach. Zastanów się więc, co jesz i czy dostarczasz sobie wszystko, co niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Podpowiedzią może być dla Ciebie np. piramida żywienia opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia.

Niewystarczające nawodnienie

Ciało ludzkie składa się w ok. 50-60% z wody. Jest ona niezbędnym składnikiem wszystkich płynów fizjologicznych i odgrywa istotną rolę w licznych procesach metabolicznych czy też transporcie i usuwaniu toksyn z organizmu. Zawierają ją również mięśnie. To jednak nie wszystko. Pijąc wodę, dostarczasz swojemu organizmowi elektrolitów, a więc wodnych roztworów jonów magnezu, potasu, sodu oraz chlorków. Wspomagają one prawidłowe przesyłanie impulsów elektrycznych w układzie nerwowym, co przekłada się również na wsparcie poprawnego funkcjonowania tkanki mięśniowej. Dlatego sposobem na osłabienie mięśni może być wyrównanie poziomu elektrolitów. Możesz to uczynić, przyjmując prawidłowe ilości płynów każdego dnia. Dobrze sięgnąć także po suplementy takie jak Oryal, które są właściwym sposobem na przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej. Pamiętaj, że jeśli osłabienie mięśni utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Wizyta u specjalisty pozwoli precyzyjnie wskazać przyczynę takiego stanu.