Sprawdź, dlaczego dbanie o prawidłowy poziom sodu w organizmie jest tak istotne.

Sód to jeden z pięciu niezwykle ważnych dla Twojego organizmu elektrolitów. Wraz z chlorkami jest jednym z najbardziej aktywnych osmotycznie składników płynu międzykomórkowego. Sód jest też głównym elektrolitem biorącymi udział w regulacji nawodnienia organizmu. Właśnie dlatego należy dbać o to, aby zawsze był na odpowiednio wysokim poziomie.

Co może obniżać poziom sodu?

Po pierwsze, picie zbyt małej ilości wody. Szczególnie latem w upalne dni. Do obniżenia poziomu sodu w organizmie może dojść też w trakcie intensywnych treningów lub w efekcie nieodpowiedniej diety ubogiej w sód.

Jak sprawdzić poziom sodu w organizmie?

Masz wrażenie, że cały czas chce Ci się pić i nie możesz ugasić pragnienia? Masz problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, odczuwasz znużenie, a treningi męczą Cię bardziej niż zwykle? To znak, że najwyższy czas sprawdzić poziom elektrolitów, w tym sodu. Możesz to zrobić za pomocą badania krwi.

Dokładniejsze będzie badanie cebulek włosów, które pozwala ustalić, na jakim poziomie były wszystkie pierwiastki w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Jednak jest ono dość kosztowne, a wyniki badań krwi w zupełności wystarczą.

Jak uzupełniać poziom sodu?

Najwięcej sodu jest w soli kuchennej, jednak spożywanie jej w dużych ilościach nie jest zdrowe. Szukaj go w wodzie mineralizowanej z dużą zawartością sodu i rozpuszczalnych elektrolitach do picia.

Sód ucieka z organizmu wraz z potem, dlatego pamiętaj, aby nawadniać organizm w upalne dni oraz w trakcie intensywnych treningów. Pij wtedy minimum 2,5 l płynów dziennie. W tę wartość wliczają się również płyny z jedzenia, czyli z owoców, warzyw, zup, itd.

Jak zrobić domowy izotonik?

Przepis na domowy napój izotoniczny, który doda Ci energii, jest bardzo prosty. Wystarczy wycisnąć sok z połowy cytryny do szklanki z wodą, dodać płaską łyżeczkę soli oraz łyżkę miodu, wymieszać i domowy izotonik gotowy.


Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73858,sod
https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php